Фундація розпочинає проект, спрямований на забезпечення вільного доступу до медичної допомоги в місцях несвободи

09.02.2017

Реалізація права на медичну допомогу є однією з проблем, яка наразі потребує великої уваги зі сторони тих, хто є небайдужим до порушень прав людини. Особливо це стосується випадків затримання чи перебування в ІТТ, СІЗО та колоніях, де можливість скористатися правом на медичне обслуговування є значно ускладненою. Великою мірою від цього страждають люди, які на момент затримання вже мають наявні ознаки поганого стану здоров’я, а їх, за результатами дослідження «Процесуальні гарантії затриманих осіб» Міжнародного фонду «Відродження», 54% від загальної кількості затриманих. Це стосується хворих на гепатит, туберкульоз, ВІЛ/СНІД, захворювання серцево-судинної та дихальної системи, вагітних, пацієнтів ЗПТ та інших людей, що потребують медичного догляду. Не слід забувати, що навіть у здорової людини під час затримання може значно погіршитись фізичний стан через травми, інфекції чи неналежні умови тримання.

Захист прав затриманих на медичну допомогу не завжди співпадає з інтересами слідчих, що призводить до систематичних правопорушень в цій сфері, про які можна дізнатись з нещодавнього звіту Експертного центру з прав людини «Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів». Виходячи з тлумачення Європейського суду з прав людини, надання медичної допомоги несвоєчасно, не в повному обсязі або взагалі ігнорування потреби затриманого в ній в багатьох випадках можна прирівнювати до тортур, використанням яких людину спонукають до надання неправдивих свідчень. Наслідками такої ситуації є не тільки загроза здоров’ю певної людини, а й швидкі темпи розповсюдження суспільно небезпечних хвороб в Україні.

Українська фундація правової допомоги вважає необхідним змінити усталену роками практику ігнорування потреб пацієнтів в місцях несвободи шляхом залучення до цього процесу адвокатів, які цікавляться сферою медичного права та бачать в ній свій подальший професійний розвиток. Нашим пріоритетом є захист права на якісну та своєчасну медичну допомогу вразливих верств населення, зокрема затриманих, які через позбавлення волі не можуть самостійно його реалізувати.

Для прикладу, досвід США демонструє, що адвокатська спільнота з часом починає тяжіти до спеціалізації, про що свідчить поява таких організацій як The American Health Lawyers Association. Вузька спеціалізація є ефективним методом регулювання та розподілу адвокатського ринку праці, а також викликає більше довіри у клієнтів, бо вони впевнені, що звертаються до спеціаліста в окремій галузі права, який дійсно знає всі її тонкощі. Сфера громадського здоров’я знаходиться у фазі динамічного розвитку, що робить спеціалізацію в сфері медичного права великою конкурентною перевагою в адвокатській спільноті.