Представники районних центрів соціальних служб сім'ї дітей та молоді та Українська фундація правової допомоги домовились про співпрацю

13.10.2015

На сьогодні в Києві в центрах соціальних служб сім`ї дітей та молоді (ЦСССДМ) працюють близько 50 спеціалістів, які надають допомогу учасникам АТО та членам їх сімей. Зокрема, у Києві такої допомоги потребують 1500 осіб. Надання комплексних соціальних послуг передбачає і визначення юридичних та правових потреб. Часто, отримуючи запит при оцінці потреб клієнта, фахівці з соціальної роботи потребують додаткових роз’яснень щодо законодавства, а також інформації щодо можливостей додаткового супроводу клієнтів з приводу вирішення юридичних питань.

З метою надання інформації щодо можливостей отримання безоплатної правової, реабілітаційної та рекреаційної допомоги учасникам АТО Київський міський ЦССДМ спільно з Спілкою ветеранів АТО та Українською фундацією правової допомоги організували тренінг  для фахівців з соціальної роботи та психологів районних ЦСССДМ 12 жовтня 2015 року.

Під час заходу Фундація представила напрями діяльності та розповіла про можливості отримання безоплатної правової допомоги учасникам АТО. Зокрема, програмний директор Української фундації правової допомоги Антоніна Бондаренко представила досвід роботи громадської приймальні Фундації за підтримки УГСПЛ, яка надає юридичні консультації, учасникам АТО та членам їх сімей, зокрема. Також представлено напрацювання робочих зустрічей, з покращення доступу до безоплатної правової допомоги учасникам АТО,  які пройшли у регіонах України з 30 серпня по 30 вересня 2015 року. Можливості навчання для спеціалістів Антоніна Бондаренко представила під час презентації напрацювань у напрямку підвищення кваліфікації адвокатів системи безоплатної правової допомоги. Зокрема, таку можливість отримали адвокати під час кущових семінарів для адвокатів. У результаті проведення тренінгів адвокати набували нових знань та ставали експертами модераторами для проведення подальших тренінгів.

Про можливості отримання правової допомоги  та її особливості у місцевих та регіональних центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги , а також про діяльність місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги розповіла начальник відділу по взаємодії з первинною правової допомогою Третього київського міського центру Жанна Чорна. Зокрема, вона зазначила, що особливістю надання такої допомоги є наявність статусу учасник бойових дій, а у випадку відсутності статусу  — бійцю краще звернутись по допомогу до громадських організацій  з правових питань оформлення статусу.

Одним із питань тренінгу також  було представлення роботи партнерів. Так, Антоніна Бондаренко розповіла про можливості Центрів правової інформації та консультації та мережі у регіонах, громадських приймалень УГСПЛ, роботи «Спілки ветеранів АТО» та «Юридичної Сотні». Зокрема, ці громадські організації мають злагоджений механізм надання первинної правової допомоги (юридичних консультацій) учасникам АТО та членам їх сімей та напрацьований чіткий механізм переадресації звернень за потреби.

Про діяльність Біржі Pro Bono  учасники тренінгу дізнались під час презентації напряму безкоштовна правова допомога. Зокрема, представлено успішні кейси надання допомоги Pro Bono учаснику АТО, який звернувся по допомогу у зв’язку із загрозою отримання від 5-7 років ув’язнення за статтею  «дезертирство». Партнер Біржі адвокат Сергій Вілков успішно виграв цю справу та безкоштовно допоміг учаснику АТО .

З метою вивчення потреб у підвищенні обізнаності щодо правового забезпечення учасників АТО під час тренінгу проведено опитування фахівців ЦСССДМ. Результати показали, що 50% районних  центрів соціальних служб не залучають до своєї роботи юристів фахівців щодо правового забезпечення учасників АТО, тож мають потребу у отриманні специфічних знань з тих питань, з якими найчастіше звертаються до них учасники АТО . Зокрема, опитування фахівців виявило, що найактуальнішими питаннями для учасників АТО залишаються  — невиплата грошового забезпечення у випадку загибелі учасника АТО, волонтера/добровольця, надання земельної ділянки,  стати першочергово на облік для отримання житла, встановлення інвалідності добровольцями, отримання статусу УБД добровольцями, соціальні гарантії дітям учасників АТО. Важливим  є також питання безкоштовного харчування дітей учасників АТО, незаконного звільнення учасника АТО, невиплати заробітної плати, встановлення статусу УБД добровольцями, питання медичного забезпечення, оформлення пільг учасникам АТО, кредитні відносини, невиплата матеріальної компенсації у випадку інвалідності 2ї групи добровольцям, халатність військкоматів у оформленні документів для УБД, смерть учасника АТО під час відпустки/демобілізації та соціальні гарантії у цьому випадку для сім`ї, захист персональних даних.

10 із 13 фахівців учасників тренінгу визначили, що хотіли б включити до подальших тренінгів питання щодо житлових прав учасників АТО, 9 із 13  —  оформлення земельної ділянки та пільг, актуальним питанням також виявилось для фахівців є питання медичного забезпечення учасників АТО. Фахівці ЦССДМ також потребують додаткових роз’яснень щодо оздоровлення учасників АТО та членів їх сімей, реабілітації поранених, співпраці з ГО, питання правового захисту добровольців, питання недієвих та часткових пільги та питань відповідності звернень до суду та військової прокуратури.

Також, під час обговорення прозвучали і специфічні питання, які потребують роз’яснення, зокрема питання юридичного та соціального супроводу сімей часників АТО, які перебували до АТО у складних життєвих обставинах, питання оформлення земельної ділянки учасників АТО, які мають статус і ті, які не мають статусу УБД, звернення по отриманню матеріальної допомоги у Центри з виплат матеріальних заощаджень, особливості подання документів з оформлення статусу рідними учасника АТО, питання пільг за холодними/гарячими лічильниками.

Обговорення важливих питань під час тренінгу дозволило визначити потребу учасників тренінгу у поглибленому вивченні питань з правового забезпечення учасників АТО для спеціалістів ЦССДМ, тож учасники попередньо домовились про ініціювання таких тренінгів  надалі з фахівцями юристами та адвокатами.

Фотогалерея