Досвід Української Біржі Pro Bono представлено на зустрічі Європейського Pro Bono Альянсу

20.07.2015

6-7 липня 2015 року у Будапешті відбулась зустріч Європейського Pro Bono Альянсу, в якому взяли участь представники з Угорщини, Грузії, Молдови, Румунії, Нідерландів, Ірландії, Італії, Китаю, Росії, Польщі, Чехії, Словаччини та України.

Фундація як адміністратор Української Біржі Pro Bono презентувала міжнародним партнерам національний досвід розвитку цього руху: кращі практики взаємодії з клієнтами та партнерами, зокрема, з клієнтами із числа громадських організацій.

Власне, досвід надання правової допомоги громадським організаціям, які допомагають суспільству і не можуть сплатити за послуги юриста, є загальноприйнятою світовою практикою. Більше того, закордонні юридичні компанії охоче беруться за справи громадських організацій, оскільки в такому випадку вони отримують клієнта, якого турбує виключно юридична проблема. Так, обговорюючи виклики при наданні Pro Bono для фізичних осіб, усі представники Pro Bono Альянсу визнали, що таким людям часто потрібна і психологічна допомога: іноді щира розмова, іноді проста підтримка, – в чому юридичні фірми є некомпетентними. Тому, на жаль, часто, коли йдеться про Pro Bono і юридичні компанії, про допомогу індивідам в Європі не згадується.

Під час представлення досвіду країн, учасники визначили, що Україна є більш досвідченою країною з питань надання Pro bono послуг безпосереднього громадянам, адже з 2013 року українська Біржа Pro Bono надає правову допомогу саме фізичним особам з соціально важливих справах. Українська фундація правової допомоги, як партнер системи гарантованого державою захисту, для пошуку Pro Bono юриста співпрацює з адвокатами з мереж, які були спільними діями сформовані протягом декількох років: адвокати-тренери, менеджери з якості надання безоплатної вторинної правової допомоги. Розвиток мережі Біржі Pro bono отримав суттєву партнерську підтримку з боку держави з початком реалізації липня 2015 року, згідно закону України «Про безоплатну правову допомогу», така допомога почала надаватися і в цивільних, і адміністративних справах, Біржа Pro bono отримала суттєву партнерську підтримку з боку держави. Як зазначили представники Європейського Pro Bono Альянсу, у цьому досвід України є показовим і свідчить про важливість взаємодії місцевих Бірж з державними системами безоплатної правової допомоги (далі — БПД).

Часто поняття БПД сприймають як і Pro Bono, але є принципова відмінність: адвокати БПД можуть надавати Pro Bono, виключно поза межами дії їхніх контрактів з державою. Хоч за БПД клієнт теж нічого не сплачує, але адвокат все-таки отримує винагороду за рахунок інших платників податків – в цьому суть державної гарантії на захист. Pro Bono сервіс є безкоштовним для усіх сторін: і для клієнта, і для юриста. Тому учасниками зустрічі у Будапешті було принципово  погоджено, що Pro Bono не може вважатися правова допомога, яка надається за низьку винагороду (так її доцільніше називати ‘low-bono’ – ‘низька користь’). Водночас, коли йдеться про роботу Pro Bono в межах юридичної компанії, то йдеться про Pro Bono цієї компанії, а не окремого юриста, який за виконання такої роботи все одно отримує заробітну плату.

У сучасному світі є багато юристів які надають високоякісні правові послуги безкоштовно, з міркувань справедливості – Pro Bono. І на перший погляд може здатися, що визначення тут є зайвими. Однак, саме завдяки ним, усі партнери отримують розуміння спільних принципів і, відтак, унеможливлюють прояви нечесної конкуренції, адже коли ми навіть з добрих намірів поступаємося принципами, ми зрештою відступаємося і від мети — допомогти людям. Pro Bono — базовий принцип юридичної професії.

Восени 2015 року Українська фундація правової допомоги планує провести низку заходів для розвитку культури Pro Bono з українськими адвокатськими спільнотами та нашими Міжнародними партнерами, які входять у Всесвітню мережу «Право громадських інтересів» (PILnet). Зокрема, під час зустрічі у Будапешті зацікавлення відвідати Україну на підтримку Української біржі Pro Bono висловили очільник угорського офісу PILnet Атанас Політов та менеджер центрального офісу Тамаш Барабаш, керівник словацької Біржі Pro Bono Лучія Боровська, керівник московського офісу PILnet Дмитро Шабельников та керівник чеської Біржі Pro Bono Петр Кутілек. Будемо сподівається, що досвід юристів з інших країн, які давно працюють Pro Bono буде корисним в Україні і наша Біржа Pro Bono в найближчому майбутньому повнить коло своїх партнерів з усіх регіонів України.

Шановні юристи, долучайтеся!

Для того, щоб стати партнером Біржі Pro Bono необхідно заповнити заявку на сайті Біржі