«Досвід та перспективи правового захисту учасників АТО» (оновлено)

21.07.2015

В Ковелі та Луцьку 21 липня відбувся круглий стіл «Досвід та перспективи правового захисту учасників АТО», учасники дискутували про правову допомогу та захист учасників АТО.

Захід відбувся за участі правозахисників, депутатів, волонтерських організацій, представників органів державної влади та місцевого самоврядування (військова прокуратура, органи соціального захисту населення, Центри зайнятості, РДА, ВОДА, управління держкомзему) та ЗМІ. У діалозі взяли участь Ольга Гальченко (координатор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» МФ «Відродження») та Микола Сіома (виконавчий директор Української фундації правової допомоги).

Під час заходу волонтери розповіли про досвід громадських організацій у сфері захисту прав учасників АТО. Зокрема голова ГО «Центр Правової Допомоги» Олена Матвійчук представила досвід п’яти областей Волинської. Херсонської, Київської, Харківської та Чернігівської, які реалізують мережевий проект «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів».

Вона повідомила, що учасники АТО найчастіше звертаються до Центрів правової інформації та консультацій з питань мобілізації, отримання статусу учасника бойових дій, пільг, допомоги із місцевого бюджету, медичного чи матеріального забезпечення, надання земельних ділянок та зазначила, що ситуація з поінформуванням населення доволі складна.

«Нам через інформаційні запити вдалось промоніторити кількість наданих земельних ділянок учасникам АТО. У Ковельському районі 288 осіб звернулися з таким проханням, втім отримали ділянки лише 140 воїнів. Ми проаналізували відмови, як виявилося, у 99% випадків пишуть, що немає вільних земельних ділянок. Натомість людям ніхто не пояснює, що вони мають право звернутися і в іншу сільраду, не лише в ту, до якої належать»,повідомила Олена Матвійчук.

Ольга Гальченко координатор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» МФ «Відродження» розповіла про проблеми солдат, які повертаються додому з зони АТО: «Все більше солдатів повертаються додому з фронту і тут стикаються з купою проблем та запитань, відповіді на які можна отримати через правовий захист. Нам людям, які знаходяться в тилу, необхідно допомогти солдатам повернутися в мирне життя на максимально захищених умовах – це певною мірою наш обов’язок. Поодинці ми не зможемо справитися із викликами. Тому ми сподіваємося, що мережевий проект спільно з Центрами, які надають первинну та вторинну правову допомогу дасть змогу системно допомагати бійцям і разом ми зможемо зменшити напругу в суспільстві».

Микола Сіома, виконавчий директор Української фундації правової допомоги: «Наша організація долучається до важливої місії допомоги учасникам АТО з метою об’єднання зусиль всіх провайдерів, які надають правову допомогу не лише з числа громадських організацій, а й з органами місцевого управління, державних органів, юридичних клінік».

Ростислав Руденко, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області зауважив: «З 1 липня в Україні запрацювало 100 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, 2 центри на Волині – у Луцьку та Ковелі. Учасники бойових дій, члени їх сімей та соціально незахищені категорії громадян можуть звертатися за правовою допомогою, зокрема за представництвом інтересів в судах».

Приємно, що активну участь у відкритому діалозі взяли представники органів місцевих, районних та обласних рад і адміністрацій, центрів зайнятості, органів соціального захисту населення та інших державних структур. Зокрема, переглянули найбільш поширені правові потреби учасників АТО та проблеми з якими вони стикаються. Наприклад, через те, що не велась документація під час несення служби (командири не зробили записів у військових квитках, де саме перебували хлопці) і воїни відповідно зараз стикаються із проблемою в отриманні статусу учасника бойових дій. Однією із проблем є й психологічна адаптація та реабілітація бійців. Дуже мало психологів погоджуються працювати з цією категорією, адже не мають досвіду роботи з учасниками бойових дій.

Домовились про більш повне поширення інформації про можливість отримання безоплатної правової допомоги на Волині для учасників АТО та членів їх сімей. А також вирішили направити звернення до органів державної влади та військкомати щодо проблем, з якими нині стикають учасники АТО, які попередньо винести на сесіях місцевих рад.

Захід організований мережею Центрів правової інформації та консультацій у партнерстві з ВБО «Українська фундація правової допомоги» спільно з Координаційним центром з надання правової допомоги Міністерства юстиції України за підтримки МФ «Відродження».

Результати обговорення заходу будуть представлені на національному рівні.

Організатор: ГО «ЦЕНТР ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ»

В п’яти містах України працюють гарячі телефонні лінії для учасників АТО та членів їх сімей:

м. Ковель: (095) 623-40-11

м. Чугуїв: (097) 179-38-22

м. Чернігів: (0462) 612532,(063) 049-72-56

м. Херсон: (093) 147-73-03, (099) 468-38-48

м. Біла Церква: (096) 702-37-47

м. Ірпінь: (094) 831-03-38

Контактна особа: Наталія Самчинська, тел.: (066) 176-29-27

e-mail: center.legalaid@gmail.com, www.legalaid.in.ua

https://www.facebook.com/Centr.Pravovoi.Dopomogy

Джерело: Волинська обласна громадська організація «Центр правової допомоги»