«Досвід надання безоплатної правової допомоги учасникам АТО: систематизуємо кращі практики»

07.07.2015

7 липня 2015 року Українська фундація правової допомоги  за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» ініціювала проведення круглого столу «Створення мережі безоплатної правової допомоги військовослужбовцям, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей».

Надання правової допомоги учасникам АТО —  одне з актуальних питань, яке стоїть на сьогодні перед активістами українського суспільства. Існує безліч ініціатив та громадських організацій, який так чи інакше займаються надання правової допомоги учасникам АТО: волонтерські рухи, центри правої інформації та консультації, допомога адвокатів Pro Bono, громадські та правозахисні організації та ін. Як зробити так, щоб ці зацікавлені сторони співпрацювали та обмінювались досвідом? Яким чином можна організувати процес надання правової допомоги максимально ефективно? Чи можна увесь напрацьований досвід на сьогодні втілити у серію методичних збірок, які у подальшому стануть корисними адвокатам, (у тому числі адвокатам БПД, адже з 1 липня безоплатна правова допомога стала доступною для учасників АТО у системі безоплатної правової допомоги)?

За словами організаторів – актуальність цього заходу полягає  у тому, що передбачено налагодити взаємодію між усіма зацікавленими сторонами та систематизувати набутий досвід у навчальний матеріал для тих, хто надає безоплатну правову допомогу учасникам АТО. Програмний директор Української фундації правової допомоги Антоніна Бондаренко зазначила, що актуальність об’єднання усіх провайдерів правової допомоги для учасників АТО очевидна «Українська фундація правової допомоги не надає правову допомогу безпосередньо, а співпрацює з суб’єктами надання різносторонньої правової допомоги учасникам бойових дій та членам їх сімей. Основна задача Фундації у напрямку допомоги учасникам АТО – створити мережу партнерів-однодумців, які працюють за цим напрямом. Ми плануємо створити мережу адвокатів та юристів, системи безоплатної правової допомоги, адвокатів Pro Bono, які надають правову допомогу учасникам АТО, а також юристів громадських та волонтерських ініціатив. Передбачено створення Всеукраїнської програми навчання юристів та адвокатів, яка об’єднає основні теми, правової допомоги учасникам АТО, які потребують рішення, а також створення інформаційної бази для наших партнерів: стратегії захисту у суді і надання первинної правової допомоги. Головна задача – знизити кількість справ, які будуть подані до суду. У зв’язку з тим, що скоро почнеться друга хвиля демобілізації ми повинні бути готовими до надання правової допомоги якісно і у повному обсязі».

«В умовах військового конфлікту в Україні вкрай важливо, щоб учасники АТО та їх сім’ї могли безперешкодно реалізувати свої права, уникаючи судової тяганини. Тому навесні 2014 року, коли розгорталися події в АТО, три громадські організації, що мають багаторічний професійний досвід надання безоплатної правової допомоги і входять до Мережі Центрів правової інформації та консультацій почали надавати безоплатну правову допомогу військовим та їх родинам у трьох прикордонних областях: Херсонській, Одеській та Чернігівській.

Впродовж 6-ти місяців роботи звернення від військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей стали найбільш затребуваною послугою в Центрах правової інформації та консультації (ЦПІКів). Найчастіше звернення стосуються гарантій під час мобілізації та демобілізації, отримання статусу учасників бойових дій, компенсації у випадку поранень, лікування та протезування поранених, забезпечення сімей військовослужбовців житлом, отримання земельних ділянок під будівництво, виплати допомоги на поховання тощо (адреси ЦПІКів, які надають правову консультацію учасникам АТО, зокрема, у довідці).

Навесні 2015-го пройшла перша хвиля демобілізації військових, які брали участь в АТО. Восени очікуємо на другу. До цих пір із вирішенням правових та психологічних проблем військових держава не справляється. В наших планах — добиватися того, щоб державні органи, відповідальні за повноцінне виконання законів щодо учасників АТО, діяли ефективно.  Щоб задеклароване в законодавстві виконувалося, з’являлися відповідні зміни. Ми відкриті до співпраці з юристами-практиками й адвокатами, які поділять наші цілі. Хотілося би, щоб у кожній області працювали фахівці, до яких могли б звернутися в разі потреби учасники АТО та члени їх сімей. Чим більше нас буде – тим скоріше ми досягнемо змін в державі» — зазначила керівник Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров`я та проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів» Наталія Бімбірайте.

Рекомендації круглого столу передбачено втілити найближчим часом у план співпраці сторін надання безоплатної правової допомоги та підготовки методичних рекомендацій з описом досвіду та відповідями з актуальних питань для роботи правозахисників та адвокатів для учасників АТО.

Контактна особа з питань реалізації проекту: Ірина Латиш, координатор Громадської приймальні Української фундації правової допомоги, +38/066/7742037; +38/044/2806740, latysh.ulaf@gmail.com

Контактна особа для ЗМІ: Приходько Ганна, менеджер проектів Української фундації правової допомоги, +38/098/9392901; +38/044/2806740, prykhodko.ulaf@gmail.com