«Багато адвокатів захищають інтереси пацієнтів та їх рідних, проте не всі з них готові відстоювати інтереси лікарів на професійному рівні», - адвокат Андрій Тимофєєв

04.09.2018

      У 2017 році стартував перший спеціалізований навчальний курс з медичного права для адвокатів. З того часу 70 сертифікованих адвокатів — фахівців з медичного права захищають пацієнтів та медичних
працівників в Україні.
     Сьогодні ми розпочинаємо серію інтерв’ю з адвокатами, які поділилися експертними думками щодо медичної реформи, механізмів захисту та попередження правопорушень у медичній сфері. Ми поспілкувались із випускником спеціалізованого навчального курсу з медичного права для адвокатів Андрієм Тимофєєвим. Він розповів нам про відмінності взаємодії з лікарями державних та приватних клінік, нюанси укладення декларацій із сімейними лікарями та їх оплату.

img_20180904_110559_599_20180904111407000

Андрію, зараз активно обговорюється медична реформа.
Розкажіть, будь ласка, на які зміни в системі охорони здоров’я,
варто звернути увагу в першу чергу?

1) зміниться підхід до безкоштовної медичної допомоги, яка декларується Конституцією України, але яку насправді практично неможливо отримати безкоштовно. Відтепер безкоштовним залишиться гарантований пакет медичних послуг, перелік яких визначатиметься державою та покриватиметься за рахунок бюджетних коштів;

2) для отримання медичних послуг за рахунок держави пацієнту необхідно обрати сімейного лікаря та підписати з ним декларацію на надання медичних послуг. Це можна зробити за умови, що обраний сімейний лікар не набрав максимальну кількість пацієнтів. За відсутності підписаної декларації між лікарем та пацієнтом, пацієнт буде оплачувати медичні послуги самостійно за тарифом, визначеним державою або приватним медичним закладом;

3) для отримання медичних послуг, крім екстреної медичної допомоги, пацієнт повинен буде спочатку звертатися до свого сімейного лікаря, який буде визначати первинний діагноз та тактику лікування, а також лікувати певний перелік хвороб самостійно. За необхідності отримання консультації вузьких спеціалістів сімейний лікар повинен направляти пацієнтів на консультацію. Лише за направленням сімейного лікаря консультації вузьких спеціалістів будуть оплачуватися за рахунок бюджетних коштів. У випадку самостійного звернення пацієнта до вузьких спеціалістів медичні послуги будуть оплачуватися пацієнтом. Екстрена медична допомога буде надаватися за рахунок бюджетних коштів незалежно від наявності у пацієнта підписаної декларації з сімейним лікарем.

Яким чином зміниться алгоритм взаємовідносин з лікарем?

Пацієнт для отримання медичних послуг неекстренного характеру буде звертатися до свого сімейного лікаря, який буде ставити первинний діагноз, визначати тактику лікування, лікувати поширені хвороби та вести неускладнену вагітність. За необхідності консультації та отримання медичних послуг вузьких спеціалістів саме сімейний лікар буде визначати таких спеціалістів та направляти до них.

Декларація з сімейним лікарем підписується за місцем прописки чи
за фактичним місцем проживання? Що робити людям, які
періодично змінюють місце проживання?

Підписавши декларацію з сімейним лікарем, особа має право в будь-який момент підписати декларацію з іншим сімейним лікарем, при цьому попередня декларація буде автоматично скасована без звернення до попереднього сімейного лікаря. Всі відомості щодо пацієнта та підписаних ним декларацій з сімейними лікарями відображаються в системі E-Health.

Що робити пацієнтам приватних клінік, які навіть ніколи не
звертались до державних структур? Чи необхідно таким
пацієнтам підписувати декларацію з лікарем?

Підписати декларацію можна не тільки з сімейними лікарями, які працюють в державних та комунальних закладах охорони здоров’я, а й з тими, які працюють в приватних медичних установах або здійснюють приватну медичну практику, за умови, що такі установи або лікарі заключили договори з Національною службою здоров’я України, та отримують від неї фінансування за рахунок бюджетних коштів. В такому випадку медичні послуги будуть надаватися за рахунок бюджетних коштів. В інших випадках пацієнти мають право отримувати медичні послуги в приватних медичних закладах, за рахунок власних коштів, як це було можливо і до медичної реформи, тоді підписання декларації з лікарем не є необхідним.

Як Ви вважаєте, чи підвищить медреформа якість обслуговування
медичними працівниками?

Вважаю, що медична реформа найближчим часом не підвищить якість обслуговування медичними працівниками, оскільки з урахуванням тих обов’язків, які покладаються на сімейного лікаря, необхідно передбачити його якісну підготовку. Що буде в довгостроковій перспективі — залежить від того, наскільки якісною буде підготовка сімейних лікарів, мотивація медичного персоналу (грошове забезпечення, умови роботи тощо), фінансування медичної галузі, послідовність у впровадженні реформ. Медична реформа в Україні необхідна, оскільки існуюча модель охорони здоров’я в Україні вже давно себе вичерпала і безкоштовна медична допомога в Україні була лише на сторінках Конституції України. Без змін в галузі охорони здоров’я Україна не буде мати кваліфіковані медичні кадри, які зможуть надавати високоякісну медичну допомогу.

Раніше Ви були практикуючим лікарем. Чому ви вирішили змінити
напрям діяльності?

Я навчався в Одеському державному медичному університеті за спеціальністю «Лікувальна справа». Мав бажання після закінчення університету отримувати подальшу вузьку лікарську спеціалізацію – лікар загальний хірург або лікар анестезіолог-реаніматолог. Проте, оскільки навчався за державні кошти, не мав змоги самостійно обирати спеціалізацію, та був розподілений лікарем загальної практики-сімейної медицини, що не відповідало моїм інтересам. Тому, одразу після закінчення інтернатури, я вирішив не продовжувати лікарську діяльність. За час мого навчання та практичної роботи я неодноразово стикався із безпідставними звинуваченнями лікарів з боку пацієнтів та їх рідних у випадку недосягнення бажаного результату лікування або смерті пацієнта; незахищеністю лікарів та іншого медичного персоналу від таких звинувачень та подальшого кримінального переслідування; покладання на лікарів багатьох обов’язків при малій кількості прав. Багато адвокатів захищають інтереси пацієнтів та їх рідних, проте не всі з них готові відстоювати інтереси лікарів на професійному рівні. За таких обставин в мене виникла ідея здобути юридичну освіту та поєднати дві вищі освіти для захисту прав медичних працівників. В 2014 році я закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, та незабаром отримав право на здійснення адвокатської діяльності. В 2017 році пройшов спеціалізований навчальний курс з медичного права для адвокатів.

Андрію, скажіть, будь ласка, Ви в першу чергу лікар чи адвокат?

Наразі я не здійснюю медичну практику та займаюся виключно адвокатською діяльністю. Тому розглядаю себе як адвоката – спеціаліста в галузі медичного права, який здійснює захист медичних працівників.

Діяльність відбувається за підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».