Адвокати в окупації: правова невизначеність та переслідування з боку окупаційної влади Криму, “ЛНР” та “ДНР”

26.12.2018

Адвокати є тим потужним інструментом, який забезпечує права осіб на непідконтрольних Україні територіях через професійний захист. Діяльності українських адвокатів у окупованому Криму та ОРДЛО намагається перешкоджати керівництво окупованих територій.

Про це у кризовому медіацентрі 20 грудня говорили представники Регіонального центру прав людини, Української Гельсінської спілки з прав людини та адвокати на презентації доповіді «Адвокати в окупації. Ситуація з дотриманням прав адвокатів в умовах збройного конфлікту в Україні».

_dsc1273

Презентували доповідь Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини, Роман Мартиновський, експерт Регіонального центру з прав людини та голова правління Української фундації правової допомоги, Ліля Гемеджі, кримська правозахисниця та Ольга Семенюк, адвокатка з окупованого Луганська.

Дослідження формувалось понад 1,5 роки — через аналіз відкритих даних та публікацій українських та окупаційних ЗМІ, а також інтерв’ю з адвокатами, що знаходяться у окупації.  _dsc1280

Які перешкоди чинять адвокатам на окупованій території Крима та Севастополя

Ліля Гемеджі, правозахисниця, адвокатка з Криму, на презентації доповіді розповіла, що у Російській федерації існує дві основні форми викривлення інформації: камуфляж суспільного життя (зовнішня інформація про те, що Крим — російський,  і внутрішня — про гарне життя у РФ на противагу заходу — Авт.) та “залізна” завіса.

Сьогодні ж, за словами адвокатки, правозахисники у Криму активно виносять на міжнародні майданчики реальні ситуації з правами людини, і за це піддаються адміністративному та кримінальному переслідуванню.

 — Дуже зручним стало застосування статті про екстремізм та тероризм. Так, 27 жовтня мені та колезі Едему Семедляєву було винесене попередження від прокуратури при неприпустимість екстремістської діяльності. Поки ми із вами тут, координатор організації «Кримська солідарність»Сервер Мустафаєв знаходиться у психіатричній лікарні — це ще одна форма тиску на правозахисників, які у тих реаліях мають сміливість говорити правду, — зазначила Ліля Гемеджі.

Дослідження містить у собі аналіз порушень прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності як на окупованих українських територіях, так і огляд ситуацій, пов’язаних із порушенням прав адвокатів-переселенців на території, підконтрольній Україні.

Кримські адвокати: до та після окупації АР Крим
Infogram

Порушення на окупованих територіях Донецької та Луганської областей

Адвокатка Ольга Семенюк розповіла про складнощі, із якими адвокатам довелось зіштовхнутись під час виїзду з окупованих територій. 

 — Виїжджали поспіхом, і на тій території у багатьох залишились документи та техніка, що містять адвокатську таємницю. Зі своєю проблемою вони залишились один на один. Більше того, Ради адвокатів Донецької та Луганської областей не функціонували на території України до 2017 року, — зазначила вона.

Адвокатка розповіла, що під час дослідження команда зіштовхнулась із такими проблемами, як відсутність доступу до інформації та бездіяльність правоохоронних органів у розслідуванні злочинів проти адвокатів з окупованих територій.

— Ми встановили один випадок вбивства адвоката. Причому це було дуже жорстоке вбивство. Не можемо достовірно стверджувати, що вбивство пов’язане із його адвокатською діяльністю, але і виключати такої можливості не можемо. Нами також встановлені випадки викрадення адвокатів та утримання їх у полоні. На жаль, вони на даний момент не розслідуються, — зазначила Ольга Семенюк.

Роль адвокатських органів самоврядування і правова невизначеність адвокатів-переселенців

Роман Мартиновський, голова правління Української фундації правової допомоги, експерт Регіонального центру прав людини, під час презентації зазначив, що із окупацією Криму припинилась і фактична діяльність Рад адвокатів та кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури АР Крим та Севастополя. А це, за його словами, спричинило правову невизначеність, яка триває дотепер.

 — Після переїзду було незрозуміло, що робити далі — ніяких заяв від НААУ, Ради адвокатів України не було. Незрозуміло було, який у нас статус і що тепер буде з органами адвокатського самоврядування. Куди звертатись за вирішенням проблем, яким чином вносити зміни у Єдиний реєстр адвокатів України? — розповів він.

_dsc1275Наразі кримські та севастопольські адвокати не мають можливості брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування, адже їх фактична робота, як зазначив Роман Мартиновський, була призупинена на початку окупації півострова.

Основні висновки, які під час виступу озвучив голова правління Фундації:

 • Адвокати АР Крим та Севастополя протягом 4,5 років залишались сам на сам зі своїми проблемами. Можливо, це пов’язано з тим, що діяльність органів адвокатського самоврядування була припинена на цих територіях ще у 2014 році.
 • Коли адвокати звернулись до професійної спільноти з новими викликами, ніхто не роз’яснив, яким чином діяти у нових умовах: чи отримувати статус російського адвоката, і яким чином це буде розцінено громадянським суспільством.
 • На сьогодні органи адвокатського самоврядування у Криму не працюють. Представники АР Крим та Севастополя не приймають участь у роботі Ради адвокатів України, Вищої кваліфікаційної дисциплінарної комісії.

Після виступу експерта Ганна Боряк, голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, заперечила деякі його твердження.

 — По-перше, хочу підтримати колег із Криму  — ми вийшли із ними на скайп-зв’язок, провели конференцію і, захищаючи їх інтереси, будемо звертатись у міжнародні організації. Чому це не відбувається на території України? Бо стан адвокатури про захист прав адвоката зведений до нуля. У нас недієві методи захисту адвокатської діяльності на території України, — зазначила вона.

_dsc1281За інформацією НААУ, із минулорічних 798 звернень адвокатів про порушення гарантій адвокатської діяльності і професійних прав на території України лише дві особи отримали результати по справі.

Основні висновки виступу Ганни Боряк такі:

 • На території Криму — а це Україна — діють органи адвокатського самоврядування.
 • У адвокатів, які прибули на територію України, немає ніяких проблем із тим, аби зареєструвати друге фактичне робоче місце і отримувати ордери та усі необхідні документи і підвищувати свою кваліфікацію за місцем фактичного проживання.
 • НААУ не може створити паралельну організацію Раді адвокатів АР Крим та Севастополя, бо інакше визнає окупацію Крима законною.
 • Якщо адвокат хоче захищати громадян України і надавати їм юридичні консультації як адвокат України[…], то ніяких проблем немає у тому, аби приїхати в Крим і приймати громадян України — тим самим доводячи обставину, що адвокати України продовжують свою діяльність на території Криму.

— Ми повинні стежити за тим, як буде розвиватися ситуація, щоб цей аспект був постійно у фокусі уваги із розумінням, що адвокати є потужним інструментом який забезпечує права осіб на непідконтрольних територіях професійним захистом, – такими словами завершив дискусію Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

Що рекомендують дослідники за результатами доповіді «Адвокати в окупації»

1) Правоохоронним органам України — провести розслідування фактів переслідувань адвокатів, вбивства, викрадень та незаконного позбавлення волі щодо адвокатів на окупованих територіях;

2) Органам адвокатського самоврядування:

 • видати роз’яснення щодо питань, які стосуються продовження адвокатами професійної діяльності на окупованих територіях;
 • вжити заходи щодо відновлення та забезпечення повноцінного функціонування органів адвокатського самоврядування АР Крим та м. Севастополя на території, підконтрольній українській владі.

3) Окупаційній владі і владі РФ:

 • зупинити практику переслідувань адвокатів та перешкоджання їх професійній діяльності;
 • надати адвокатам право на безперешкодне здійснення діяльності на окупованих територіях.

4) Напрацювати додаткові стандарти захисту адвокатів в умовах озброєного конфлікту, у тому числі при розробці Конвенції про професію адвоката.